top of page
ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI ANA RENDER LUMIONSUZ.jpg
  • Proje Adı: Vaha

  • Proje yeri: Şanlıurfa/Türkiye

  • Proje Yılı : 2021

  • Proje Türü : Kentsel Tasarım

Ekip

  • Hürcan Bayram

  • Uğur Güler

  • Ramazan Ersin

  • Ali Güzel

Danışman

  • Emre Can Yılmaz (Az-Uz Mimarlık)

Şanlıurfa Sarayönü (Kızılay) Meydanı ve Kentsel Tasarım Yarışması

Vaha

Vaha, akarsuların arakesitinde oluşan bir açık hava-kent rotasıdır. Deneyim ve günlük aktivite olmakla beraber, saatlik-mevsimsel zaman dilimi arasındaki değişkenlerin dahil olduğu aktivitelerin bileşkesidir.

Vaha, bir bütün sağlayacak biçimde, karşılıklı olarak birbirine bağlı kentsel öğelerin oluşturduğu bir kentsel ölçek düzenidir. Bütüncül bir tavır olmanın ötesinde, yönlendirici bir kurguyla kentli-kent arasındaki iletişimi güçlendirmek, kullanıcının tarihi Şanlıurfa sokaklarında gezme hissini mevsimsel stratejilerle desteklemek Vaha’nın temel prensibidir.


Kent dokusuna sahip çıkarak resesif bir tavır benimseyen Vaha, varlığını kendi oluşturduğu peyzajın içine gizlemektedir. Karakoyun deresinin ve geleneksel avlulu evlerin izleriyle... Alt kota yerleşen mekanlar ve tanımlanan sergi-gölge rotası, dereden süregelen yeşile eklemlenerek kendini yeşille belli etmek isteyen bir dil benimsemektedir.


Derenin niteliğini bağlayıcı, dinamik ve dere çeperini bütünleştirici bir bağlamda : farklı kullanıcılara, değişken zaman dilimlerinde, kültürel ve sosyal altyapıyı sunmaktadır. Dere-vaha arakesiti boyunca suyun izine erişen yeşil dokuyu ve artırıp vaha içerisine sızarak bir denge yaratmaktadır.


Tarihi yerleşimden gelen dokuyu sürdürebilmek maksadıyla yerel ve sürdürülebilir malzeme olan küfeki ve bazalt taşları kullanılmıştır.


Öneri yapı, kentsel bağlamda toplayan- yönlendiren bir su meydanı ve dere- tarihi doku ilişkisini güçlendiren bir dinamik rotadan oluşmaktadır. Çeperindeki dinamizmden etkilenen yapı, tanımlı-esnek fonksiyonları içinde barındırmaktadır. Ana meydan olan Su Meydanı, gündelik yaşam ve sahne etkinlikleri tanımlamasından oluşmuş ve zemin altında çözümlenmiştir. Su Meydanı’nı destekleyen iki meydandan biri olan Değişken aktivite meydanı, esnek-tanımlı bir meydan olup, günün-yılın farklı zaman dilimlerinde İpek Palas Otel’in güneş-gölge unsurlarından faydalanan açık hava sergisi, açık kent sineması, kent sofrası etkinliklerinin yapıldığı bir meydana dönüşmektedir. Su Meydanı’nı destekleyen diğer bir meydan olan Karşılama Meydanı, yapının batı çeperine konumlanarak, kentliyle beraber Günbatısı rüzgarını içine alan ve yapı içine yönlendiren bir dinlence-geçici işlik meydanıdır. Karşılama Meydanı, gündelik kullanımın yanısıra, yapı içerisine yönlendiren bir atölyeye dönüşürken, üretimlerini Sergi-Gölge rotasında sunduran bir başlangıç-paylaşım meydanına dönüşmektedir.

 

ŞANLIURFA RENDER lumionsuz.jpg
d4.jpg
200 plan.jpg
d1.jpg
d3.jpg
ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI ANA RENDER LUMIONSUZ.jpg
p2.jpg

Karşılama Meydanı

ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI_24 - Foto.jpg
ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI_25 - Foto.jpg
ŞANLIURFA ANA GİRİŞ SERGİ.jpg
ŞANLIURFA ANA GİRİŞ GÜNLÜK KULLANIM.jpg
ŞANLIURFA ANA GİRİŞ ATÖLYE.jpg
kesitler.jpg

Etkinlik Meydanı

ŞANLIURFA ETKİNLİK ALANI AÇIK HAVA SİNEMASI.jpg
ŞANLIURFA ETKİNLİK ALANI AÇIK HAVA SERGİ.jpg
ŞANLIURFA ETKİNLİK ALANI KENT SOFRASI.jpg

Servis-Oturma Alanı

ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI_27 - Foto.jpg
ŞANLIURFA KIZILAY MEYDANI_30 - Foto.jpg
bottom of page